Tiedote, embargo 13.2.2025 klo 01.00
109 mummua ja pappaa tavoitteli Vuoden Mummu tai Vuoden Pappa -tunnustusta – tietämättään. Kiitos läheistensä.
Seuranan järjestämä perinteinen Vuoden Mummun tai Vuoden Papan julkistus tapahtuu jo kuudennen kerran peräkkäin, aina Sulon päivänä 13.2.
Vuoden Mummu on koulumummu Satu Palhomaa Hirvensalmelta
”Mihin sinä mummu olet itsesi tällä kertaa laittanut?” Kysyi Sadun lapsenlapsi kuullessaan Vuoden Mummu 2025 -tittelistä. ”En mihinkään, nyt ovat muut laittaneet.” Vastasi Satu iloisella hymyllä varustettuna.
Satu Palhomaan, 69, ilmoitti Vuoden Mummu 2025 -tunnustukseen Hirvensalmen Elomaan koulun henkilökunta. He kertoivat yhteismiettein, miten vuosia koulumummuna toiminut Satu on jokaisen pienen koululaisen varamummu. ”Voimanainen, joka jaksaa lasten kanssa, huomioi heidät yhteisesti ja yksilöinä ja luo lempeän ympäristön omalla lämminhenkisyydellään. Satu on lasten kanssa erityisen taitava ja hän on mummu myös heille, joilla sitä ei ole. Jokainen koulu tarvitsisi Sadun kaltaisia mummuja luomaan tunnelmaa ja turvaa.”
Tuomariston oli ilo tutustua Satuun, joka todella kohtaa kaikki lapset lämmöllä. Omien 8 lastenlasten lisäksi Sadun syli on avoinna myös pienille esikoululaisille ja koululaisille. Lasten arvostus ja kunnioitus ja halu tehdä hyvää paistaa läpi Sadun äänestä. Tämä ilopilleri ottaa lämminhenkiseen kotiin vastaan ovella, ruuan tuoksu keittiöstä saavuttaen tulijan nenän. Koti on juuri sellainen mummola, kun vain toivoa saattaa. Ja ollessani Sadun luona, kylässä piipahti niin ystävä kuin lehtitoimittaja, ja kaikki Satu otti vastaan samalla ilolla, ystävällisyydellä ja avoimuudella. Tällaisia mummuja kaikki kaipaa. 🙂
Tämä neljänä päivänä viikossa vapaaehtoistyötä tekevä mummu on ansainnut Vuoden Mummu 2025 -tittelin. Ilo, positiivisuus ja lämmin sydän sulattavat voittokukkia ja diplomia jaettaessa.
Perustelut raatimme Eino Grön, Maiju Hannolin ja Mirka Saarinen, valinnaksi Vuoden Mummuksi:
”Henkilökunta Elomaan koulusta kirjoitti niin kauniisti Sadusta. Lämpö, syli, läsnäolo, elämänkokemus ja tasapuolinen kohtelu on takuulla sitä, mitä pienet lapset koulussa nykypäivänä tarvitsevat. Lapset, kuten aikuiset, näkevät hienoa mallia ja esimerkillistä toimintaa Sadun kohtaamisen taidoista. Se, että hän on itsekin ihana mummu omille 8 lapsenlapselleen, ja kuitenkin jakaa välittämistä ja lämpöä myös pienille kylän lapsille, on ainutlaatuista ja esimerkillistä. Tällaista toimintaa tarvitaan näinä aikoina. Meitä lämmitti se, että kaikilla ei ole omaa mummua, mutta Satu toimii varamummuna lapsille. Upea esimerkki meille kaikille, miten voidaan tehdä hyvää ja laittaa hyvä kiertämään – ja samalla saada siitä paljon itsekin voimaa eläkepäivien iloksi.”
Vuoden Mummun ja Papan -valinnan taustatietoja
109 ehdokasta Vuoden Mummuksi tai Vuoden Papaksi! Kyseessä siis koko Suomen mummu tai pappa!
Tänäkin vuonne saimme joka puolelta Suomea, Hangosta Kittilään asti, ihania ehdokkaita Vuoden Mummuksi tai Papaksi. Nuorin ehdokas oli 50-vuotias, iäkkäin 100-vuotias. Suurin osa ehdokkaista nimettiin lapsen tai lapsenlapsen toimesta, ja toki joukossa myös kollegoita, puolisoita, sukulaisia kuin vaikkapa diakonikin. Sydämellisiä, koskettavia tarinoita omaishoitajuudesta, pitkästä työurasta, lapsenlapsien auttamisesta, varamummuna toimimisesta maahanmuuttajille ja muille mummuja ja pappoja tarvitseville.
Tuomariston valinnat Vuoden Mummu tai Vuoden Pappa -tunnustuksen finalisteiksi
Seppo Försti, Alahärmä
Eila Havela, Pello
Liisa Lindholm, Tuusula
Helka Luukkonen, Hartola
Satu Palhomaa, Hirvensalmi
Veikko Pehkonen, Oulu
Aira Pulkkinen, Espoo
Terttu Virtanen, Orivesi
Tunnustuksen jakaa Suomen ensimmäinen vanhusseurapalvelu, valtakunnallinen Seurana Oy. Seuranan missio on onnellinen vanhuus ja tällä tunnustuksella tavoitteemme on lisätä onnellista vanhuutta ja vanhustan arvostamista. Sitä kaikki Suomen 400 000 yksinäisyyttä kokevaa vanhusta ansaitsevat.
Valinta tapahtuu Seuranalle tärkeänä päivänä, 13.2. Se on Sulon nimipäivä ja Seurana on käynnistynyt perustajansa Mirka Saarisen omakohtaisesta tarpeesta löytää seuraa Sulo-papalleen hoivakodin arkea piristyttämään ja yksinäisyyden tunnetta vähentämään. Näin kunnioitetaan Sulo-pappaa myös.
”Missiomme onnellinen vanhuus haluaa nostaa esiin positiivisia vanhusuutisia ja nostaa vanhuuden mainetta ja arvostusta yhteiskunnassamme, jossa senioreiden määrä kasvaa voimakkaasti. Meitä kaikkia tarvitaan senioreista huolehtimisessa, ihan perhetasolta kolmanteen, yksityiseen ja julkiseen sektoriin asti. Haluamme osoittaa, että kaikki voivat tehdä onnellista vanhuutta, niin pienillä kuin isommillakin teoilla.” toteaa Saarinen.
Viime vuonna tunnustuksen voitti suloinen, kaikille ystävällinen kunniakansalaisemme, Hannes Tuovinen, 100-vuotias sotaveteraani Nummelasta.
Onnea Vuoden Mummulle 2025 toivottaa,
Mirka Saarinen ja koko Seuranan tiimi
ILMAINEN TUTUSTUMISKÄYNTI!
Toimintakyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitämiseksi meillä on aikaa tehdä asioita yhdessä – varaa nyt ilmainen tutustumiskäynti soittamalla numeroon 040 555 3235 tai lähettämällä viesti.
Soita 040 5553235 Lähetä viesti